KOMUNIKAT PRASOWY
27.06.2014

Bydgoski Potop znów zachwyca

27 czerwca 2014 roku do Bydgoszczy powrócił jej swoisty symbol – fontanna Potop. Wszystko dzięki ofiarności mieszkańców miasta i inwestorów z całej Polski.

23 lipca 1904 roku, godz. 11.00 – na bydgoskim Weltzienplatz następuje odsłonięcie jednego z ówczesnych dzieł rzeźbiarskich – fontanny Potop, projektu berlińskiego artysty Ferdinanda Lepcke. Fontanna przedstawiała sceny z biblijnego potopu – grupę ludzi i zwierząt ratujących się przed wzbierającą falą. Przez 39 lat dzieło było symbolem Bydgoszczy – dumą mieszkańców i prawdziwą atrakcją turystyczną. W styczniu 1943 roku zapada decyzja o przetopieniu jej na cele wojenne.

O rekonstrukcję bydgoskiego dzieła sztuki od lat starało się Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”, które zamierzało zrekonstruować to interesujące dzieło na podstawie zachowanych pocztówek i fotografii.

Wśród darczyńców, wspomagających przywrócenie symbolu Bydgoszczy, znaleźli się Karla i Benjamin Pffeferkornowie - wnuczka oraz prawnuczek Otto Pffeferkorna, którego fabryka dała początek dzisiejszym Bydgoskim Meblom. Dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców miasta, inwestorów i filantropów, 27 czerwca bieżącego roku, Potop ponownie stał się częścią bydgoskiego krajobrazu i zachwyca swoim pięknem w parku imienia Kazimierza Wielkiego.

newsletter